Ma olin vapustatud, kui seda ülalpool olevat pilti nägin, sest mittekunagi enne ei ole ma märganud oma välimuses ühtegi sarnast joont oma emaga.
Aasta siis oli 1967.
Ja see halenaljakas ilma vutsidega tegelane peaks olema minu isa.. Tegelikult ongi, sest temalt olen pärinud oma koledad pikad varbad ja suht keerulise iseloomu..
Ja kui ma neid pilte lappasin, siis vaatasin - aa see on mu õde koos mu emaga. Aga siis, kui täpsemalt vaatasin, sain shoki. Need vanad köögikapid.. see noor ja patsidega tegelane, kes maimikut süles hoiab.. aastad ei klapi - see saan olla ainult mina..
Nonii.. või tohohh, nagu ütleb üks mu hea sõber.. läheme siis oma jutukesega edasi. Sest ma ei taha, et Minevik kaoks kusagile mutiauku. Tahan talletada vähemalt mõningatki pildid siia üles- ma loodan, et see on kindlam koht, kui mõni sahtel, kus hiired kogu selle kupatuse pudruks närivad.
Ma leidsin palju, palju pilte ja pildikesi igasugustest tegelasest, keda ma ei tea aga kes kindlasti olid sugulased. Kõik nad poseerisid täpselt nõndaviisi nagu vanasti kombeks. Esinduslikult ja uhkelt. Naised olid üleslöödud aga ei naeratanud fotograafi ees. Sest nii ei olnud kombeks. Hästi palju oli pulmade ja matustepilte. Vanaaegsed pulmapildid eriti ei erinenud matustepiltidest, sest poseeriv rahvas võttis suht tõsiselt oma poseeritava rolli. Kõik mehed olid ülikondades ja naised peenelt riides. Kõik olid kohal ja käitusid kombekalt.
Leidsin ka vanade piltide seast mõned hilisemad - nimelt minu vanaisa matusepildid. Olin siis peaaegu viiene ja häbiks pean tunnistama, et ei adunud üldsegi seda traagigat, mis toimus. Seda, et minu kõige tähtsam inimene on läinud.. igaveseks..
Ma olin vist siis juba suht edev, sest see olengi mina, kes kõõritab oma paar aastat vanema täditütre kõrval rõõmsa näoga fotograafi poole.
Veider on see, et me naerame oma igapäevaelus igasugu lolle sarju, nagu "vaprad ja ilusad" jne. Tegelikult neid pilte sirvides tean mina ja ka mu õde, et meie suguvõsas on toimunud täielik "Santa Barbara" ja ma ei saa ega taha sellest rääkida. Ma olen elanud oma pojaga suht eraklikku elu ja ma ei ole suhelnud pikka aega oma sugulastega. Olen kogunud omale ümber oma sugulased - sõbrad, keda ei ole küll palju aga nad on mulle äärmiselt hingelähedased.
Kui ma vaatasin täna neid vanu pilte, siis tekkis minu sees meeletu vastandlik emotsioon - ma heldisin ja samas vaatasin kortsus kulmuga neid nägusid. Ma tean neist ühte koma teist.
Ja naljakas on see, et vaatad - pilt.. okei.. aga selle tavalise näo taga on nii pikk stoori. Sõjastoori, armustoorid, egoistlik käitumine ja elust välja raiumine.. kasvõi üle laipade. Nonii oligi tolajal vist. Kõige suuremast litsist sai vanaduspõlves kõige suurem usklik jne..
Aga need inimesed andsid mulle selle elu, mida ma elan. Minu oskuste alged, mida ma oskan. Las neil olla ka oma luukered kapis. Mul on neid kah päris mitu.
Minu vanaema. Ta oli kahtlemata kõige armsam inimene minu lapsepõlves. Tema jutud ta läbielamustest elus ja reisidest, mis ta mulle vestis, andsid mulle kindlasti selle tõuke elus, milline olen mina hetkel.
Minu vanaisa. Temalt sain ma oma muusikahulluse. Kuna ta oli pensionil, kui olin väike, siis tegeles ta minuga aktiivselt. Ma ei mäleta seda, et oleksin kunagi õppinud lugema, kirjutama, laulma või klaverit mängima. Enda mälestustes oskasin seda teha koguaeg. Kahju ainult, et laulmise olen ära unustanud. Aga seeeest on mul siiani säilinud väga hea muusikaline kuulmine.
Nemad mõlemad koos kunagi ammu
Mu vanavanemad koos minu emaga paar aastat peale seda, kui nad olid lapsendanud mu ema lastekodust
See oli seeaeg, kui mu vanaisa ehitas Pedaja maja. Ta ehitas selle minu vanaema jaoks siia - Liivale. Ainult selletõttu, et mu vanaemal oli ravimatu astma ja arstid ei osanud soovitada enam midagi muud, kui kolimist männimetsa alla. Nad istutasid ümber maja 22 õunapuud, millest enamuse ma võtsin maha, kui vanaema suri.
Ja selle pildi panen selle pika jutu taha lihtsalt lustipärast. Saage tuttavaks, minu vanaisa - Eduard Metsvahi - kapitalist ja metsavend - Teise Maailma sõja ajal pidevalt ülekuulatav ja küüditamisohus elav tegelane - muusik ja kultuuriinimene.. kui ma nüüd õigesti näen, siis peaks ta seal meestekooris olema pildil paremalt üles kolmas rida esimene tegelintski.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar