neljapäev, 3. juuli 2014

Chaina Maina

Tegelt siis Hiinamaa siis - solgitud pealkiri on suhteliselt enesekriitiline, kuna panin need lood kokku meeldivas veiniuimas ja siis laadima.. ise magama.. ja voilaa! hommikul oli netis yleval teine ja ka FB nähtaval kohal, mis oli minu jaoks üllatusmoment.
Aga siis Hiinast. Sõitsime sinna koos Mikuga eelmisel aastal ja viibisime seal terve märtsikuu. Maandusime Chong Qingis, see on üks kena suurlinn keset Hiinat ja paras koht, kus koduneda selle riigiga. Kui Sa tahad seal edasi omakäel trallata.. Sest siis saad sa aru, et on vaja välja mõelda süsteem, kuidas oma soove arusaadavaks teha kohalikule rahvale. Üks lihtne näide - mul oli teisel päeval linnas ringi hulkudes kohutav pissihäda. Igal pool on hiinakeelsetes kirjamärkides astutusi ja mitte mõhkugi aru ei saa juu. Aga siis säras vastu jõekaldal suur kõrghoone, kus sädelevates ladinakeelsetes tähtedes fassaadil kirjas Royal Hotel! Astusin siis sisse sinna ja mulle säratas vastu kuldne sajameetrine receptioni lett, kus hunnik kuldsetes mundrites töötajaid taga. Küsisin viisakalt inglise keeles, kas saaks minna tualetti, kasutasin veel mitut inglise keelset väljendit, mis tähendavad sama. Keegi ei saanud aru.. kõik kogunesid mu ümber ja mulisesid hiina keeles. Mõtlesin juba vahepeal, et teeks tummmängu etenduse, kus piltlikult tõmban püksid maha ja kükitan, ning teen häälitsust piss piss piss.. aga siis tekkis parem mõte - nihutasin enda ette kuvari ja kahmasin üle leti klaviatuuri ning otsisin üles google translate, ingise/hiina tõlke ja kirjutasin sinna toilet. Kui oli sinna ilmunud hiinakeelne vaste, siis hakkasid kõik töötajad hõisakama suurest õnnest ja juhatasid mind ülihoolitseval moel kuldsesse peldikusse..
Sel hetkel sain aru, et on vaja leida süsteem ja seda ma ka tegin - kõik vajalikud küsimused panin kirja ühe paberilipaka poolele ja otsides üles ühe pädeva hiinlase, lasin tal kirjutada hiina keeles teisele poole tõlke. Edasi reisides tasus mul vaid välja otsida lipik - kus on bussijaam? ja ma sain sellele vastuse. Kas käte, jalgade abil või viis meid sinna taksojuht.. jne..
Aga trallasime siis ikka ringi seal maal kõigest ühe lühikese kuu vältel, külastades esmalt Jiuzhaigou rahvusparki (kirjapilt ei pruugi olla õige), siis ikka busside ja rongidega läbides linnu ja maastikke Pekingisse, loomulikult Xi An, oma nii kurbade sõduritega, et lausa nutma ajas. Aga palju aega minu ajas seal reisil seisnes selles, et lihtsalt vaatasin raffast. Suhtlesin nendega käte ja jalgade abil ja olin õnnelik. Naersin hästi palju..
lugu-pildi-video-laul siis siin:



china 2013 from marge on Vimeo.

Kommentaare ei ole: